Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  ART / Etchings etc / Etching 14807011



*

nr 1480 7011


Axel Fridell

(1894-1935), Sverige


Axel Fridell (1894-1935), Sweden. Beggar, signed in the plate. Image dimensions: 10x7, 5, outer dimensions including frame: 47x40, missing glass.


ETCHING, Tiggare, Signerad i tryckplåt. Bildmått: 10x7,5, yttermått inklusive ram: 47x40 cm


Condition: saknar glas

Axel Fridell, born 1894, dead 1935 in Stockholm, Swedish painter, and graphic artist.

Estimate:

500

Auction date:

Monday August 1 2022
at 18:43:45



  • Artist/Designer

Axel Fridell

Axel Fridell, born 1894, dead 1935 in Stockholm, Swedish painter, and graphic artist.

Read more about Axel Fridell
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: axel fridell etsning etsningar grafik svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige tiggare
  • 6573 ETCHING
    Gudmar Olovson (1936-2017), Sweden. Signed, number..//
     

    Auction ends
    this Monday
    12 jan at 19:28
  • 6436 ETCHING
    Louis Legrand (1863-1951), "Les Mioches", unframed..//
     

    Auction ends
    this Monday
    12 jan at 19:33
  • 6053 ETCHING
    Pål Svensson. Signed, numbered 22/40. Sheet: 52x39..//
    Present: SEK 100

    Auction ends
    this Monday
    12 jan at 20:19




Ladda ner broschyr